لوگوی مدرسه علمیه تخصصی الزهرا
گزارش های معاونت پژوهش, گزارش های همایش

گزارش نشست علمی و پژوهشی با موضوع ترویج معنویت در الگوی سوم‌ زن

گزارش نشست علمی و پژوهشی با موضوع ترویج معنویت در الگوی سوم‌ زن

گزارش نشست علمی و پژوهشی با موضوع ترویج معنویت در الگوی سوم‌ زن

سی امین نشست علمی پژوهشی از سلسله نشست های پیش همایش همایش ملی ملزومات، سازوکارها و موانع تحقق الگوی سوم زن مسلمان با موضوع ترویج معنویت در الگوی سوم‌ زن با سخنرانی سرکار خانم طاهره  حیاتی از اساتید برجسته  به صورت مجازی در تاریخ چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲ در ساعت ۱۸ به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد.

خانم حیاتی بعد از سلام و  عرض ادب بیان کردند که ؛

معنویت از جهت مفهومی و  قلمرو  مفهوم گسترده ای پیدا کرده است. قبلا وقتی معنویت گفته می شود به معنای امور فرامادی فقط بود  در ارتباط با عالم غیب و در ارتباط با خدا و در ارتباط با عالم فرشتگان و مواردی ایم چنینی …
اما الان وقتی معنویت مطرح می شود خیلی معنای گسترده تر و یک قلمرو خیلی بازی برای معنویت مطرح می شود به حدی که حتی بحثی مثل فرقه شیطان پرستی هم جز معنویت قرار می گیرد  و الان معنویت گرایی در جامعه جهانی طرفداران بسیاری پیدا کرده است.
معنویت گرایی به این معناست که انسان در زندگی هدفی برای خود داشته باشد.  جملاتی مانند ما هم در اسلام به دنبال هدف غایی هستم ،ماهم به دنبال قرب الی الله هستیم 

در اسلام به دنبال آن هستیم که رابطه این جملات را با الگوی سوم زن در بیاوریم .

معنویت گرایی که در اسلام هست اون حرکتی که اسلام از انسان انتظار دارد  و این حرکت در عالم دنیا شروع و در قیامت به اوج خودش می رسد حرکت به سمت کمال مطلق است. کمال مطلق و انسان کامل. کمال مطلق که بخشی از آن در اهل بیت علیهم السلام وجود دارد.

بحث معنویت یعنی حرکت به سمت کمال مطلق کمال خیر مطلق  قرب الی الله.  که مصادیق مختلف دارد کاری های زیادی برای است که انسان را به‌ سمت کمال مطلق می کشاند.

حضرت اقا در سخنرانی های مختلف بحث معنویت را مطرح می‌کنند  در دیدار با دانشجویان مکرر بحث اخلاق و معنویت را مطرح می‌کنند.

الگوی سوم زن در مقابل الگوی اول که همان خانه نشینی زن یا خانه نشین کردن زن است و الگوی دم زن که همان الگوی غربی هست به معنای خانواده ستیزی بود.وقتی زن در شغل خود بخواهد مرد وار حرکت کند از مسئولیت زن بود خود دور می شود.

و در آخر افزودن که الگوی سوم زن،تبدیل می کند زن را به یک زن خانه دار به معنای حقيقي  که مسئولیت طبیعی خودش را  پذیرفته و در کنارش فعالیت اجتماعی دارد ،پویای و مشارکت اجتماعی و سیاسی و .. دارد  و این به معنای خروج زن از خانه و حضور در کارهای اداری نیست .

در بحث الگوی زن ،زن در درمسیر معنویت خودش حرکت‌ کرده‌ و چون این جایگاه ،جایگاهی طبیعتا خدا به او تفضل کرده و از الطاف خدا به جنس زن است، زن می تواند درجهت معنویت در جامعه تاثیر گذار باشه و معنویت را در جامعه گسترش و ترویج دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *