لوگوی مدرسه علمیه تخصصی الزهرا
گزارش, گزارش

گزارش نشست «خلاءها، تعارض های هویتی زنان در مسئله عفاف و حجاب الگوی سوم زن و چالش های رسانه ها و فضای مجازی»

گزارش نشست «خلاءها، تعارض های هویتی زنان در مسئله عفاف و حجاب الگوی سوم زن و چالش های رسانه ها و فضای مجازی»

گزارش نشست «خلاءها، تعارض های هویتی زنان در مسئله عفاف و حجاب الگوی سوم زن و چالش های رسانه ها و فضای مجازی»

بیستمین نشست از سلسله نشست های پیش همایش توسط حوزه خواهران شهرستان بختگان در تاریخ ۲۵ فروردین برگزار شد. این نشست با ارائه خانم سعیده رحیمی و با موضوع ” خلاءها، تعارض های هویتی زنان در مسئله عفاف و حجاب الگوی سوم زن و چالش های رسانه ها و فضای مجازی” و حضور طلاب و علاقه مندان شکل گرفت.

خانم سعیده رحیمی فرمودند: “با توجه به خلأهای هویتی که دختران امروزی ما دچار آن هستند، نیاز دیدم در مورد خلأها و تعارض‌های هویتی زنان در مسئله عفاف و حجاب، الگوی سوم زن و چالش‌های رسانه‌ها و فضای مجازی صحبت کنم.
هویت به معنی هستی، وجود، ماهیت است و ریشه آن هو به معنی کمال مطلق می باشد.
اولین الگوی زن که دنیا معرفی کرده ، زن شرقی هست زنی محصور در خانه و پرده‌نشین که از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی محروم است.
الگوی دوم زن، زن غربی هست که تفسیر خاصی از حضور اجتماعی زن را بیان می‌کند که با نقش‌های خانوادگی اش در تضاد است.”
ایشان تصریح کردند : “ما هم الگوی سوم زن مسلمان را معرفی می‌کنیم، زن مسلمان که هم وظیفه اجتماعی دارد،هم وظیفه خانگی، البته در چهارچوب اسلام. هویت واقعی زن کرامت اوست، اولویت برای زن مسلمان خانواده اوست، حضور عاطفی مادر در خانواده است، چون جایگزینی برایش وجود ندارد.”

وی همچنین ادامه دادند: “مسائل زنان به دو دسته اصلی که همان کرامت زن است و فرعی که شغل و فعالیت‌های اجتماعی است تقسیم می‌شود. فلسفه حجاب از نظر شهید مطهری این هست که زن با حیثیت انسانی خودش در جامعه باشد. زن قبل از اینکه زن باشد و مونث باشد یک انسان است و انسان در اسلام محترم است از این حیث هیچ فرقی بین زن و مرد نیست. زن وقتی می‌خواهد بیاید در جامعه باید با حیثیت انسانی خودش باشد نه با تای تأنیثش. حجاب برای کرامت زن است…”

ایشان افزودند: “نگاه غرب به زن به عنوان یک انگیزه اقتصادی بود… نیروی کار کم قیمت‌تر… و در دفاع از حقوق خود ضعیف بود. زن به عنوان نیروی کار به کارخانه آمد و بعد آرام آرام از ظرفیت‌های زنانگی زن سوء استفاده کردند. ابتدا زن به عنوان مروج کالا و مبلغ کالا به میدان کار آمد و بعد خود زن تبدیل به کالا شد…
به جای اینکه از معرفت زن، هوش زن، استعداد زن استفاده شود از حیثیت زنانه او سوء استفاده شد.
غرب از طریق فضای مجازی مقصود خود را سعی دارد به دیگران تحمیل کند. رهبر انقلاب فرمودند که هزاران توپخانه دروغ پردازی بزرگنمایی مشکلات به سمت این ملت از راه‌هایی که قبلاً وجود نداشت و الان وجود دارد مشغول شلیک اند، مواظب شلیک توپخانه دشمن باشید.
باید سلطه دشمن از این ابزارها سلب شود…
زن امروز دنیا الگو می‌خواهد اگر الگوی او حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) باشد،کارش عبارت است از فهم درست، هوشیاری در درک موقعیت‌ها و انتخاب بهترین کارها…”

خانم رحیمی در پایان فرمودند : “در علم، فرهنگ، سیاست و در همه چیز زن باید پرورش اسلامی پیدا کند. در میدان‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پیشتاز باشد اما در مسائل شهوانی و جنسی ملعبه دست این و آن نشود….”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *