لوگوی مدرسه علمیه تخصصی الزهرا
گزارش, گزارش

گزارش نشست «زن در عصر حاضر»

گزارش نشست «زن در عصر حاضر»

گزارش نشست «زن در عصر حاضر»

نشست بیست و پنجم از سلسله نشست های پیش همایش با عنوان وضعیت زن در عصر حاضر مورخ۲ /۲/۱۴۰۳ با حضور جناب آقای دکتر نادری قهفرخی در محل سالن اجتماعات مدرسه علمیه فاطمیه شهرکرد برگزار گردید.
دکتر نادری در ابتدای بیانات خود به وضعیت زن قبل از اسلام و مساله زنده به گور کردن دختران پرداختند و فرمودند خداوند در قرآن کریم در سه مرحله زنده به گور کردن دختران را ریشه کن کرد و کسی دیگر جرات نکرد این کار را انجام دهد.
ایشان در ادامه فرمودند: داستان آدم و حوا اولین بار در سوره اعراف مطرح شد طبق بیانات خداوند در قرآن کریم شیطان هر دو را فریب داد هر دو از میوه ممنوعه خوردند و هردو توبه کردند در واقع خطاب قرآن به هر دو است، ولی در تورات گفته شده است که حضرت حوا آدم را تحریک به خوردن میوه می کند و عامل اصلی را حضرت حوا معرفی می کنند و یا در مسیحت آمده است که آدم بعد از اینکه توسط حضرت حوا وسوسه شد و از میوه ممنوعه خورد سرشت او تباه شد و قضیه تعمیم داده می شود به اینکه تقصیر به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی (ع)، حواست زیرا او باعت تباه شدن حضرت آدم شد.

از نظر ایشان در فرهنگ مسیحیت و یهودیت زن تحقیر می شود ولی از منظر اسلام زوج دو چیزی است که باید در کنار هم باشند تا به هدف برسند و هر کدام بدون دیگری ناقص است.

ایشان در خلال بیانات خود به معرفی کتاب فمنیسم جهانی و چالش های پیش رو پرداختند و فرمودند فمنیسم جهانی تا جایی پیش رفته که گفته شده است کتاب مقدس آن ها باید بازنویسی شود و جنسیت ها باید در آن حذف شود مثل پدر ، پسر.
دکتر نادری در ادامه به تفکر قرآن کریم بالخصوص سوره های آل عمران و نمل در مورد زن می پردازد و می فرمایند در جامعه ای که دختر داشتن ننگ شمرده می شد خداوند کریم مصداقی از زن ( ملکه سبا)را که موجودی بسیار عاقل و حق پذیراست معرفی می کند که افراد زیادی مطیع او هستند و یا در سوره قصص در مورد دختران شعیب و آیه مباهله که بیانگر حرکت سیاسی حضرت زهرا(س) است.

ایشان به بحث حق رای زن نیز اشاره کردند و فرمودند در سال ۱۸۸۰ گفته شد که خانم ها حق رای دارند ولی در سوره ممتحنه به بیعت زن ها در واقعه غدیر و حق رای خانم اشاره شده است.

دکتر نادری در پایان به استدلال حقوق زن و مرد نیز پرداخته و فرمودند چون زن و مرد در خلقت مساوی هستند پس در حقوق هم با هم برابرهستند. ولی نادیده گرفتن تفاوت های زن و مرد در عصر حاضر باعث ایجاد مشکلاتی نیز شده است از جمله: خشونت علیه زنان، مساله سقط جنین، تنهایی و انزوا، آزارهای جنسیتی بالخصوص در کشور های انگلستان و ژاپن و فرانسه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *