لوگوی مدرسه علمیه تخصصی الزهرا
گزارش, گزارش

گزارش کارگاه شماره ۱۰ با موضوع “مهارت افزایی در منبع یابی منابع دیجیتالی و کتابخانه ای”

گزارش کارگاه شماره ۱۰ با موضوع “مهارت افزایی در منبع یابی منابع دیجیتالی و کتابخانه ای”

گزارش کارگاه شماره 10 با موضوع "مهارت افزایی در منبع یابی منابع دیجیتالی و کتابخانه ای"

دهمین کارگاه از سری کارگاه های ذیل همایش با موضوع “مهارت افزایی در منبع یابی منابع دیجیتالی و کتابخانه ای ” با ارائه سرکارخانم فروغ فرهمند و توسط مدرسه علمیه تخصصی فاطمه الزهرا (س) آبادان در تاریخ های ۴ و ۵ بهمن ۱۴۰۲ به صورت آنلاین برگزار شد.

دکتر فروغ فرهمند در این کارگاه ها سایتهایی جهت اخذ مقاله یا پایان نامه به اختصار معرفی کردند و چنین ادامه دادند که پرتال جامع علوم اسلامی یک پلتفرم آموزشی و تحقیقاتی آنلاین است که به بررسی و ارائه مطالب مرتبط با علوم اسلامی، تاریخ، فلسفه، اخلاق، ادبیات و موضوعات دینی می‌پردازد. این پرتال ارائه اطلاعات و منابع مفید و متنوع در حوزه علوم اسلامی به اهل علم، دانشجویان، پژوهشگران و علاقمندان در سراسر جهان را فراهم می‌کند.

ایشان فرمودند که کتابهای استاد مصباح یزدی به عنوان یک فرهنگستان تخصصی در حوزه علوم اجتماعی و اندیشه اسلامی، سایت “کتابهای استاد مصباح یزدی” یکی از منابع معتبر و معروف برای دسترسی به آثار و کتب این استاد فرهیخته است. استاد عبدالله مصباح یزدی، نویسنده، استاد دانشگاه و عالم بزرگ ایرانی است که آثار فراوانی در زمینه‌های فلسفه، حکمت، اندیشه اسلامی و علوم اجتماعی ارائه کرده است.

خانم فرهمند بیان کردند که سایت رسمی “مقام معظم رهبری” به منظور ارتباط با مراجع عظام تقلید، انتشار نظرات و دستورات، رهبر معظم انقلاب اسلامی، تأسیس شده است. این سایت منبعی مهم و اعتباری برای دسترسی به نظرات و بیانات رسمی رهبری، حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی است که به افراد، اندیشمندان، رسانه‌ها و عموم مردم ارائه می‌شود.

وی در خصوص موضوع و عنوان گفتند که عنوان مقاله باید دقیق و جذاب باشد و بتواند توجه خواننده را جلب کند. یک عنوان خاص باید خلاصه و واضح باشد و مطلب مورد نظر را به خوبی بازتاب دهد. هدف اصلی این است که از بین دیگر موضوعات مشابه برجسته شود و خواننده را به خود جلب کند. برای افزایش خاص‌تر بودن عنوان، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد.

به عنوان مثال، از افعال فعال و قوی استفاده کنید تا عنوان پویا و جذاب باشد. همچنین می‌توانید از کلمات کلیدی واضح و جذاب استفاده کنید که موضوع مطلب را به خوبی بیان کنند. همچنین، بهتر است از اصطلاحات یا افعال عام و کلی خودداری کرد و به جای آن‌ها از اصطلاحات یا افعال خاص و مربوط به موضوع استفاده کنید. در کل، یادآوری مهمی که باید به آن توجه کنید این است که عنوان یک مطلب نقش بسیار مهمی در جلب توجه خوانندگان دارد، بنابراین باید به طور دقیق و دلپذیری انتخاب شود تا اعضای مخاطب را به خود جلب کند و باعث ایجاد تمایل آنها به خواندن متن شود.
دکتر فرهمند در پایان به اهمیت منابع مورد استفاده در مقاله پرداختند و انواع و اقسام منابع و روش های تشخیص اصالت انها را به تفصیل برای طلاب شرح دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *