لوگوی مدرسه علمیه تخصصی الزهرا
گزارش, گزارش

گزارش کرسی واکاوی مولفه های تمدن نوین اسلامی و نقش فرهنگی و اجتماعی زنان در تحقق آن

گزارش کرسی واکاوی مولفه های تمدن نوین اسلامی و نقش فرهنگی و اجتماعی زنان در تحقق آن

کرسی ترویجی واکاوی مولفه های تمدن نوین اسلامی و نقش فرهنگی و اجتماعی زنان در تحقق آن

کرسی علمی-ترویجی با موضوع “واکاوی مولفه های تمدن نوین اسلامی و نقش فرهنگی و اجتماعی زنان در تحقق آن” با حضور امام جمعه محترم و فرماندار شهرستان کارون و معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان خوزستان سرکارخانم فاطمه مطوس، اساتید، طلاب و کادر مدرسه فاطمیه کارون به همت حوزه علمیه فاطمیه کارون در فرهنگسرای مهدیه برگزارشد. استاد ارائه دهنده این کرسی مرتضی مولوی وردنجاتی و استاد ناقد سیدمحمدحسین میری به گفتگو پرداختند.
دراین نشست علمی-ترویجی حجت السلام مولوی، استاد گروه معارف اسلامی، با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهم پیش روی جهان اسلام ارائه الگویی مناسب و سبک زندگی اسلامی برای جامعه بشریت است اظهارکردند: “دین اسلام چنین ظرفیتی دارد تا این الگو را در قالب تمدن نوین ارائه نماید. تمدنی که بر اساس گزاره های دینی بنا شده و محتوای آن مبتنی بر منابع دینی از جمله آموزه های قرآنی و سنت ائمه اطهار (ع) می باشد .”
وی با بیان اینکه زنان و مادران به عنوان رکن کلیدی جامعه هستند افزود: “زنان نقش اساسی و مهمی درتوسعه، مرمت و بازیابی این تمدن کهن و بزرگ ایفا می‌کنند. با مطالعه تاریخ اسلام به راحتی به برجستگی شخصیت زن و نقش او در جامعه اسلامی پی خواهیم برد. نام زنان بزرگی مانند حضرت خدیجه (س) ،حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) که در ظهور و گسترش اسلام نقش داشتند در تاریخ درخشان هستند.”

استاد مولوی ادامه دادند: “مولفه های مهم در تحقق تمدن اسلامی شامل: تربیت نسل انقلابی، نظم و امنیت، پیشرفت علمی، لزوم ایجاد وحدت و تفرقه زدایی، پیشرفت اقتصادی و معنویت هستند که اهمیت فروانی دارند.”
استادگروه معارف اسلامی افزودند: “مهمترین نقشی که در این مسیر به عهدی زن می باشد با ایفای آن میتواند زیربنای ساخت یک تمدن نوین اسلامی را تضمین کند. نقش تربیتی که در واژه ی مقدس مادر خلاصه می شود که کانون خانواده یکی از مهمترین پایگاه های تعلیم آموزه های دینی، اخلاقی و انسان سازی است.”
ایشان فرمودند: “آنچه در تحقق تمدن نوین اسلامی ملاک است پیشرفت همه جانبه بر اساس مبانی و ارزش‌های دینی و استفاده از ظرفیت‌های مختلف جامعه می‌باشد. بطوری که بتوان نیازهای مادی ومعنوی، فردی اجتماعی، دنیوی و اخروی جامعه را شناسایی و درهمه جنبه ها به پیشرفت مطلوب نائل گشت. زنان به عنوان یکی از مهمترین این ظرفیت ها در عرصه های مختلف توانسته نقش آفرینی نماید و در عین انجام وظایف درون خانواده و همچنین رعایت شئونات اسلامی نقش سازنده در تحقق تمدن نوین اسلامی داشته باشد.”
در ادامه سید محمد حسین میری، استاد ناقد، با بیان اینکه مطالب باید برای مخاطب روان باشد اظهارکرد: “زمانی که نویسنده مطلبی می نویسد چون به آن متن مسلط است آن را دقیق می خواند اما ضروری است مطلب نوشته شده را فردی دیگری بخواند تا بتوان اشکلات آن از طرف‌ خواننده اصلاح شود.”
وی ادامه داد: “در مقاله، پارگراف ها معمولا باید با حروف ابجد نوشته شود اما دراین مقاله نویسنده با حروف الفبا نوشته است. همچنین ذکر منابع در مقالات یک امر ضروری به شمار می رود در صورتی که در این مقاله اکثرا از منابع دست دوم استفاده شده که اعتبار علمی آن را پایین می آورد.”
میری اضافه کرد: “بیان مسئله، جان مقاله است؛ زیرا درآن هدف از نوشتن مقاله مطرح می شود به همین دلیل توجه کردن به آن حائز اهمیت است. همچنین ذکر پیشنیه تحقیق در مقالات علمی به مثابه پرکردن خلاء بقیه مقاله هایی که با این موضوع نوشته شده است ، می باشد.”
در پایان معاون پژوهشی حوزه علمیه خواهران استان خوزستان خانم مطوس فرمودند که هدف از این چشم انداز بهره گیری علمی بیشتر،تقویت روحیه نقد،تشویق طلاب برای نوشتن مقاله و نقد کردن آنها است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *