لوگوی مدرسه علمیه تخصصی الزهرا
گزارش, گزارش

گزارش نشست علمی “راهکارهای موثر حضور زنان در شبکه‌های اجتماعی، مطابق الگوی سوم زن”

گزارش نشست علمی “راهکارهای موثر حضور زنان در شبکه‌های اجتماعی، مطابق الگوی سوم زن”

گزارش حضور زنان در شبکه های اجتماعی

نشست علمی در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال ۱۴۰۲ به صورت مجازی با میزبانی حوزه علمیه حضرت رقیه (س) شهرستان رامهرمز و همکاری حوزه های مناطق شمال شرق خوزستان و انجمن مطالعات اجتماعی حوزه علمیه و دبیرخانه همایش ، ساز و کار ها ، ملزومات و موانع تحقق الگوی سوم زن مسلمان برگزار شد.

استاد در این نشست بیان کردند:طبق بیانات مقام معظم رهبری (دامت برکاته)الگوی سوم زن ،الگویی است نه شرقی و نه غربی،ایشان مسئله الگوی سوم زن را در اردیبهشت ۱۳۹۱ تبیین و بسط دادند .

طبق بیانات ایشان،خانه داری هیچگاه به معنای خانه نشینی نیست که هیچکدام از مشاغل را عهده دار نمیشود و قبول نمیکند و به این شکل نیست .حضرت آقا مسئله الگوی سوم را در اردیبهشت ۱۳۹۱ تبیین و بسط داده اند.

استاد در ادامه بیان کردند که در گفتمان غربی ،نگاه به زن یک نگاه جنسی است ،نه اینکه بعنوان یک انسان مطرح باشد و در شبکه های اجتماعی و رسانه ها خیلی پررنگتر از دنیای حقیقی است.و جزء دوم الگوی غربی ،مرد واره کردن زن است .برای زن شغل های در نظر گرفته می شود که زن را به سمت روحیات مردانه سوق می دهد .

در الگوی شرقی و غربی ،زن همیشه یک موجود منفعل  و دائما بازیچه است ،اما الگوی سوم ،زن تک بعدی نیست بلکه چند وجهی و حیثیتی است،از یک طرف خانه دار است به معنای تدبیر کردن ،نه معنای مالکیت و از طرف دیگر یک موجود خلاق اجتماعی است ،

در الگوی سوم ،زن به ما هو زن مدنظر است ،این الگو میتواند همان حرکت تهاجمی ما نسبت به مسئله زن در نگاه غرب باشد ،

استاد در ادامه بیان کردند :بعضی از سلبریتی ها،نماد بارز الگوی دوم هستند،که شخصیت های منفعل و عروسک های خیمه شب بازی نظام های سرمایه داری هستند.در جنگ تحمیلی زنان ما نشان دادند که میتوان الگوی سوم را محقق کرد.ویژگی بارز الگوی سوم این است که زن در این الگو صاحب هویت است ،هویتش کاملا برایش تبیین شده و جزء جدایی ناپذیر وجودش شده است .

ذات فضای مجازی هویت سازی است ،زن اگر در فضای مجازی هویتش ،برایش تبیین شده باشد ،فضای مجازی نمی‌تواند برایش هویت سازی کند .اگر زنان و دختران بدون هویت سازی وارد فضای مجازی غربی بشوند ،خروجی آن میشود یک خانم بی توجه به تمام مبانی اسلامی و انسانی حتی ،در الگوی سوم  ما باید به ثبات هویت برسیم.و اینکه استقلال فکری داشته باشیم ،استقلال رفتاری داشته باشیم ،تا بتوانیم خود کنترلی داشته باشیم.

راهکارها :

  • هویت ( ثبات در هویت )
  • خود کنترل گری در سه بعد ، فکری ، حرف ، فعل
  • ذائقه ی مخاطب مجازی را بشناسیم چه در متن و چه در تصویر سازی

نکته : برای حضور مؤثر در رسانه ها باید منفعل نباشیم ، خود کنترل گری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *