لوگوی مدرسه علمیه تخصصی الزهرا
گزارش, گزارش

گزارش دومین کارگاه مقاله نویسی با موضوع “فرآیند تدوین تا چاپ مقاله ویژه نشریه الگوی سوم زن مسلمان”گزارش دومین کارگاه مقاله نویسی با موضوع

گزارش دومین کارگاه مقاله نویسی با موضوع “فرآیند تدوین تا چاپ مقاله ویژه نشریه الگوی سوم زن مسلمان”گزارش دومین کارگاه مقاله نویسی با موضوع

گزارش دومین کارگاه مقاله نویسی

در چارچوب فعالیت‌های همایش ملی “ملزومات، ساز وکارها و موانع تحقق الگوی سوم زن مسلمان”، کارگاه شماره ۲ با موضوع “مقاله‌نویسی: فرآیند تدوین تا چاپ مقاله ویژه نشریه الگوی سوم زن مسلمان” با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسن افروغ دبیر انجمن مطالعات اجتماعی حوزه، با توجه به نشریه الگوی سوم و همایش ملی استان خوزستان، معاونت پژوهش جهت ارتقای سطح اساتید، طلاب پژوهشگر فعال درسامانه نجم و استعداد برتر اقدام به برگزاری کارگاه یک روزه حضوری نمود. این کارگاه از ساعت ۸ صبح الی ۵عصر ادامه داشت.

۵۵ نفر از پژوهشگران از سراسر استان در این کارگاه شرکت نمودند.  این کارگاه به مدت دو ماه هفته ای یک روز، پنجشنبه ها درفضای مجازی تا تدوین کامل مقاله ادامه خواهد داشت.

این کارگاه ۴ محور اصلی داشت که شامل:

  •  محور اول؛ تبیین مفهوم و محورهای الگوی سوم
  • محور دوم؛ تبیین الزامات و مولفه های روش تحقیق ویژه نشریات تخصصی، پژوهشی و همایشی
  • محور سوم؛ نحوه جستجو در منابع علمی با محوریت مباحث زن و خانواده
  • محور چهارم؛ کارگاه عملی موضوع یابی، انتخاب و ثبت موضوع توسط شرکت کنندگان

دکتر افروغ در این کارگاه سه الگویی که برای زن در تمام گفتمان های فعلی وجود دارد را چنین نام بردند: الگوی شرقی، الگوی غربی و الگوی سوم یعنی الگوی اسلامی. ایشان تأکید کردند که الگوی سوم زن مسلمان نه الگویی است ترکیب شده از دو الگوی قبلی بلکه الگویی است نه شرقی و نه غربی.

حجت الاسلام محسن افروغ الگوی سوم زن که در دهه نود توسط مقام معظم رهبری (مد ظه) بیان شده است را نظریه ای در مورد کنشگری زنان در جامعه اسلامی دانستند که لازم است بانوان به صورت ویژه وارد میدان عمل شوند و به صورت علمی به تمامی ابعاد آن بپردازند. ایشان خاطر نشان کردند که یک نظریه برای این که تبدیل به گفتمان شود لازم است اندیشمندان و پژوهشگران با دقت و به صورت علمی به تمام خلأها و موانع فلسفی، فقهی و حقوقی آن بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *